Czym stwierdzenie nabycia spadku różni się od aktu poświadczenia dziedziczenia?
Śmierć osoby bliskiej to nie tylko trudne doświadczenie, ale i zdarzenie prawne, które rodzi wiele rozmaitych skutków. Wraz ze śmiercią dochodzi bowiem do otwarcia spadku. To z kolei powoduje powstanie konieczności dopełnienia kilku formalności. Spadkobiercy mogą zdecydować się na poświadczenie dziedziczenia lub stwierdzenie nabycia spadku. Poniżej znajduje się charakterystyka obu tych instytucji.
Czym różni się stwierdzenie nabycia spadku od poświadczenia dziedziczenia?
Najprościej mówiąc, stwierdzenia nabycia spadku dokonuje sąd, zaś akt poświadczenia dziedziczenia sporządza notariusz. Dopełnienie tej formalności nie jest co prawda obligatoryjne, jednak niekiedy okaże się konieczne. To jedyna metoda, aby udowodnić prawa wynikające z dziedziczenia.
W przypadku sądowego stwierdzenia nabycia spadku przeprowadza się postępowanie o charakterze nieprocesowym. Oznacza to, że w sprawie nie ma pozwanego, ani powoda. W praktyce nie trwa to tak długo, jak procesy. Oczywiście udanie się do notariusza będzie znacznie szybszą metodą.
Wielu spadkobierców zastanawia się jednak, która metoda jest lepsza. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oba sposoby mają zarówno wady, jak i zalety. Najlepiej skorzystać z usług prawniczych w Przemyślu lub jakimkolwiek innym mieście. Prawnik odpowie spadkobiercom na wszystkie nurtujące ich pytania.
Jak uzyskać stwierdzenie nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia?
Aby otrzymać stwierdzenie nabycia spadku, należy złożyć wniosek do sądu rejonowego, właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Są do tego uprawnione wszystkie osoby, które mają w tym interes. Mogą to być więc nie tylko spadkobiercy, ale także np. wierzyciele zmarłego.
W przypadku chęci uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia, należy udać się do notariusza. W tym przypadku nie ma żadnych regulacji, które konkretyzowałyby warunki wyboru kancelarii. Zainteresowany może zgłosić się do dowolnego rejenta.